asd
شماره خبر: 71819
تاریخ انتشار:
اثر تلویزیون بر سلامت کودک و نوجوانشاید بارها و بارها درباره اثرات منفی تلویزیون شنیده باشید اما بواقع، همه چیز در ارتباط با تلویزیون منفی نیست و این وسیله جنبه های مثبت هم دارد؛ این ماییم كه باید در استفاده از آن دقت كنیم. تلویزیون می تواند سرگرم كننده و آموزش دهنده هم باشد، دنیای جدیدی را به كودكان نشان دهد و فرصتی باشد برای سفر به نقاط مختلف دنیا تا آنها در مورد فرهنگ و آداب و رسوم مختلف سایر نقاط دنیا نیز اطلاعاتی كسب كنند.
    همچنین با تماشای برنامه های تلویزیونی بچه ها در معرض ایده هایی قرار می گیرند كه هرگز در محیط خانواده و دوستان، با آنها برخورد نمی كنند. اما عكس این مطلب نیز درست است: بچه ها می توانند از تلویزیون مطالبی یاد بگیرند كه پدر و مادر نمی پسندند و نمی خواهند آنها را بدانند. پس این نكته واقعی است كه تلویزیون می تواند سلامت كودكان، رفتار و زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار دهد. اینجاست كه اهمیت و نقش والدین (مانند هر مورد دیگری كه در خانواده روی می دهد) مشخص می شود. این پدر و مادر هستند كه باید نوع برنامه ها و زمان مشاهده آن را برای همه اعضای خانواده تعیین كنند.
    در میان حدود دو سوم خانوارها، تلویزیون معمولاطی صرف وعده های غذایی روشن است و 51 درصد خانواده ها، بیشتر اوقات تلویزیون را روشن نگه می دارند.
    امروزه تلویزیون نقش مهمی در تربیت كودك امروزی دارد و بخش مهمی از زندگی او شده است. حالادیگر تماشای تلویزیون جایگزین سایر فعالیت های كودكان و نوجوانان شده است، فعالیت هایی مانند بازی با دوستان، ورزش، استفاده از هوای آزاد، مطالعه، انجام بازی های خلاقانه، انجام تكالیف مدرسه و كارهای دیگر روزانه.
    از دیگر آثار منفی تماشای بی حد و مرز تلویزیون، كم شدن روابط اجتماعی كودكان است. كودكانی كه زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می كنند (در كنار والدین و خانواده یا بدون حضور آنها) زمان كمتری را با دیگر هم سن و سال های خود می گذرانند. تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند منجر به گرفتن نمرات ضعیف در مدرسه، بی خوابی، مشكلات رفتاری، چاقی و رفتارهای مخاطره آمیز نیز بشود. در ضمن بچه ها در برنامه های تلویزیونی، شخصیت هایی را در حین سیگار كشیدن و سایر رفتارهای مخاطره آمیز می بینند كه به یقین تاثیر خوبی بر آنها نخواهد داشت.
    
    اثر تلویزیون بر رشد كودك

    هنوز ایده روشنی از این كه چگونه تلویزیون ممكن است بر مغز و رشد آن در كودكان تاثیر بگذارد وجود ندارد و كارشناسان نظرات متفاوتی ارائه كرده اند. اما آنچه مسلم است این كه تلویزیون جایگزین مطالعه و كتاب خواندن كودكان می شود. مطالعه بیش از تماشای تلویزیون فكر را درگیر می كند و خواندن و مطالعه سبب رشد سالم مغز می شود.
    
    تلویزیون و رفتارهای خشونت آمیز

    در مطالعه ای 15 ساله كه توسط محققان دانشگاه میشیگان صورت گرفت مشخص شد كه میان تماشای خشونت و پرخاشگری در دوران كودكی و رفتارهای خشونت آمیز در بزرگسالی ارتباط وجود دارد. مطالعه ای دیگر كه 17 سال به طول انجامید، نشان داد پسران نوجوانی كه در روز بیشتر تلویزیون تماشا می كردند به نسبت كسانی كه كمتر تلویزیون می دیدند، احتمال بیشتری برای ارتكاب به اعمال خشونت آمیز دارند.
    
    تلویزیون و ترس بچه ها

    دیدن خواب های بد، احساس اضطراب، ترس از تنها بودن و كناره گیری از جمع دوستان از جمله علائم و نشانه های وحشت یا ناراحت بودن كودكان است. مطالعات نشان داده اند این نوع ترس ها بیشتر از طریق فیلم ها به بچه ها منتقل می شود و ترس ناشی از تلویزیون می تواند باعث مشكلات خواب در كودكان شود. موجودات ترسناكی مانند هیولایا چیزهای عجیب و غریب بخصوص كودكان 2 تا 7 ساله را می ترساند. محققان معتقدند اگر به بچه ها بگویید كه این تصاویر واقعی نیستند نیز كمكی به آنها نكرده اید، زیرا بچه های زیر 8 سال نمی توانند تفاوت میان واقعیت و خیالپردازی را درك كنند.
    
    تلویزیون و سلامت

    تلویزیون بر سلامت كودكان نیز تاثیر جدی دارد. قبل از هر چیز، بچه ها اطلاعات زیادی در مورد سلامت از تلویزیون كسب می كنند؛ البته بیشتر از راه تبلیغات. تبلیغات نیز به طور كلی اطلاعاتی واقعی یا متعادل در مورد زندگی سالم و انتخاب مواد غذایی در اختیار آنها نمی گذارد. اكثریت كودكانی كه به تماشای تلویزیون می نشینند آنچه كه تبلیغات می گویند را باور دارند.
    مشكل دوم این است كه تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن شود.
    بچه هایی كه در زمان های طولانی به تماشای تلویزیون می نشینند، بیشتر احتمال دارد كه فعالیت بدنی كمی داشته و هنگام تماشای تلویزیون از تنقلات استفاده كنند.
    در ضمن بسیاری از تبلیغات تلویزیونی، خوراكی ها و نوشیدنی های ناسالم را تبلیغ می كنند. متخصصان و كارشناسان از دیر باز ارتباطی میان تماشای بیش از حد تلویزیون و چاقی یافته اند.
    در نهایت، تلویزیون می تواند رفتارهای مخاطره آمیز را تشویق كند و از این طریق بر سلامت كودكان در سنین مختلف اثر بگذارد.
    
    عادات مثبت هنگام استفاده از تلویزیون

    نمی توان به بچه ها گفت كه تلویزیون نگاه نكنید؛ اما می توان این چنین عمل كرد:
    * تا حد امكان، همراه با كودك خود برنامه ها را تماشا كنید تا اگر برنامه خشنی دیدید، بتوانید با او در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت كنید. اگر كودك شما از طرف همسالانش تحت فشار است تا برنامه های خشن را تماشا كند، برای كاهش فشار از والدین آنها كمك بگیرید تا قوانینی یكسان در خانواده ها وضع شود.
    * ساعات تماشای تلویزیون را محدود كنید. برای تشویق كودكان به انجام كاری دیگر، در اتاقشان تعدادی كتاب، مجلات مخصوص بچه ها، جورچین ها و ... بگذارید.
    * تلویزیون را خارج از اتاق خواب كودك قرار دهید.
    * هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش كنید.
    * به كودكان اجازه ندهید هنگام انجام تكالیف مدرسه تلویزیون تماشا كنند.
    * تلویزیون را به صورت امتیازی برای فرزندتان قرار دهید نه یك حق؛ همچنین قوانین خانوادگی برای تماشای آن وضع كنید.
    * مدلی مثبت برای كودكان باشید.
    * برنامه هایی كه كودكان می بینند را بررسی كنید.
    * در صورت نیاز با یك متخصص یا مشاور مشورت كنید.

HyperLink
اخبار
rss
دانلود نرم افزار ارسال اطلاعات از سامانه دانا به اتوماسیون فارس آموز نسخه 2.3
دانلود
اولین استخرشنای چهارفصل ویژه کودکان به طور رسمی افتتاح شد .
اولین استخرشنای چهارفصل  ویژه کودکان به طور رسمی